Bańki mydlane - zabawa dla każdego i wspomaganie terapii logopedycznej

Czasem najprostsze pomysły są najlepsze na zabawę i wspieranie rozwoju dziecka. Puszczanie baniek mydlanych sprawdza się zarówno na zewnątrz, jak i w domu. Do tego nie tylko wywołuje uśmiech na twarzy i poprawia humor, ale stanowi również świetne ćwiczenie na orientację, uczy podstawowych praw przyrody, stanowi pretekst do eksperymentowania i wpływa korzystnie na rozwój wszystkich zmysłów malucha. Mieniące się i tańczące na wietrze bańki w naturalny sposób wprawiają w zachwyt i pozwalają na chwilkę oderwać się od przyziemności, a pogrążyć w marzeniach. Ponadto dmuchanie mydlanych baniek to bardzo dobre ćwiczenie oddechowe — wydłużające fazę wydechu, regulujące jego płynność i uczące kierowania strumienia powietrza w określonym kierunku z określonym natężeniem.

Nie ma chyba na świecie dziecka, które nie lubiłoby baniek mydlanych. Te małe, delikatne i fruwające kulki zadziwiają, oszałamiają i powodują wiele radości. Zabawa w dmuchanie baniek mydlanych oraz gonienie ich może trwać bardzo długo i prawie nigdy się nie nudzi. Nawet rocznym maluchom sprawia wielką frajdę, gdy obserwują unoszące się w powietrzu kolorowe piłeczki. Jednak samo śledzenie ciekawego zjawiska nie leży w naturze większości dzieci. Najczęściej maluchy starają się upolować tę mieniącą się kulkę, goniąc i rozbijając ją na przeróżne sposoby, mając przy tym mnóstwo śmiechu i zabawy.

Propozycje zabaw z bańkami dla małych dzieci

  • łapanie baniek w rączki,
  • rozbijanie baniek klaskaniem,
  • słuchanie pękających baniek,
  • niedopuszczanie, aby jakaś bańka dotknęła podłogi,
  • utrzymywanie bańki na wierzchu dłoni lub przedramieniu.

Zabawy z bańkami mydlanymi dla starszaków

Grupie starszych dzieci można zaproponować małe zawody w puszczaniu baniek. Niech się zmierzą między sobą które nadmucha największą bańkę? czyja bańka poleci najdalej? która bańka najpóźniej pęknie? kto puści najwięcej baniek? A może komuś uda się złapać bańkę z powrotem na przyrząd do dmuchania, a następnie zdmuchnąć ją lub stworzyć z niej kilka innych baniek?

Można także urządzić wyścigi, w których wygrywa osoba doprowadzająca swoją bańkę do wyznaczonej mety jako pierwsza.

Dobrym ćwiczeniem na oddech, precyzję oraz pomysłowość jest konkurs w utrzymywaniu wybranej bańki jak najdłużej w powietrzu poprzez poddmuchiwanie jej.

Do puszczania baniek można kupić najprostszy mały bańkacz składający się z niewielkiego pojemniczka i zanurzanego w nim wkładu z okrągłym okienkiem. Dostępny jest on w większości sklepów. Najczęściej w ofertach sezonowych pojawiają się ponadto różne zabawki o nietypowych kształtach, które „puszczają” bańki, np. miecze, autka, pistolety, a także gotowe płyny do nich. Można również natknąć się na bardziej skomplikowane zestawy, dzięki którym tworzy się serie dużych baniek lub bardzo malutkich bądź można puszczać gigantyczne bańki, rzucając je na wietrze. Bańki mydlane to także wspaniały dodatek do wszelakich imprez okolicznościowych oraz innych atrakcji. Jeśli chcemy zaaranżować fantastyczny świat wśród małych, kolorowych i mieniących się delikatnych kul z lekkością unoszących się w powietrzu, warto zainwestować w wytwornicę baniek mydlanych przyda się na wiele lat.



Domowy płyn na bańki mydlane

Do baniek mydlanych można przygotować własny płyn. Nieraz wymaga to sporo pracy, ponieważ woda z kranu ma różną twardość w zależności od regionu lub nawet dzielnicy, co wpływa na efekt końcowy. Można zatem wypróbować wodę destylowaną.

1) litr letniej wody wymieszać z 3 łyżkami dobrego płynu do mycia naczyń lub płynu do kąpieli i 1 łyżką gliceryny (można kupić w aptece);
2) 4 łyżki płynu do naczyń lub płynu do kąpieli wymieszać z 3 łyżkami płynu do podłóg, ew. płynu uniwersalnego;
3) litr cieplej wody wymieszać z 3 łyżkami płynu do naczyń i łyżką cukru pudru.

Przepisy można modyfikować, dodając np. więcej płynu do naczyń lub zrobić większą ilość, powiększając składniki. Jeśli na powierzchni płynu robi się pianą, lepiej ją usunąć, daje to gwarancję trwalszych baniek.

Dodanie do produkcji płynu gliceryny opóźnia parowanie wody, a tym samym przedłuża żywotność puszczanej bańki mydlanej.

Płyn najlepiej zrobić dzień wcześniej, by składniki dobrze się połączyły, woda schłodziła a piana opadła.

---------------------------------------------

Zobacz też

Zabawy oddechowe ze słomką — przenoszenie słomką 

Dlaczego oddech jest ważny dla logopedy 

 

Komentarze