Suche usta - przyczyny i zapobieganie wysychaniu ust

Suche oraz popękane usta u dziecka nie wyglądają zbyt ładnie, a przede wszystkim zdrowo. Nie są też komfortowym stanem i nieraz sprawiają ból. Mogą prowadzić do chwilowych wad wymowy, ponieważ ograniczają chęć wypowiadania się przed malucha lub zniekształcają sposób artykulacji. Właściwa higiena warg pomaga rozwiązać problem. Czy jednak suche usta powinny bardziej niepokoić? Na jakie większe nieprawidłowości (choroby) mogą wskazywać?

Co oznaczają suche usta u dziecka

Na szczęście spękane i suche usta najczęściej nie stanowią objawu chorobowego czy sygnału niedoborów witamin. Zwykle do ich wysuszenia dochodzi pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz oblizywania warg na świeżym powietrzu. Dzieci, zwłaszcza te małe, często też przy niskich temperaturach wystawiają język i oblizują usta. Niektóre próbują przy tym lizać śnieg lub lód. Nierzadko również dzieci coś jedzą na spacerze lub po prostu świeżym powietrzu, a to dodatkowo sprzyja problemowi. Usta malucha stają się przez takie zachowania suche, chropowate, podrażnione, a w efekcie popękane. Kiedy dochodzi to tego częste zagryzanie warg i odrywanie od nich skórki, na ustach dochodzi do mniejszych lub większych uszkodzeń, czy nawet krwawień. Suche usta to nie tylko nieestetyczny wygląd. Zwykle sprawiają one ból dziecku, a pogryzienia wydłużają proces wygładzania warg.

Suche usta u dziecka zimą

Pękaniu i wysychaniu ust sprzyja głównie pora zimowa, kiedy temperatura spada, a wilgotność jest niska. Takie warunki atmosferyczne powodują zwiększoną utratę wody w naskórku. W wyniku tego dochodzi do osłabienia skóry i robi się ona bardziej podatna na uszkodzenia. Usta przez to pękają, stają się chropowate i suche. Dla dziecka bywa to szczególnie niekomfortowe, a nawet bolesne. Problemem może stawać się mówienie.

Inne przyczyny suchych ust u dziecka

Rzadziej usta stają się suche w wyniku odwodnienia czy niedożywienia. Niestety zimą wiele dzieci zapomina o piciu, dlatego warto im o tym przypominać. Problem z suchymi ustami przy prawidłowym nawodnieniu może się po prostu skończyć.

Popękane usta mogą być także spowodowane alergią. Nierzadko właśnie w ten sposób dzieci reagują na używane kosmetyki. Warto przyjrzeć się temu i ocenić ewentualne ryzyko.

Problemem może być także niedobór witamin A, E, jak i żelaza.

Jak zaradzić popękanym ustom

W pierwszej kolejności należy uwrażliwić dziecko, żeby nie oblizywało ust poza domem, a także zwracać uwagę, aby nie wystawiało języka na zewnątrz ust (szczególnie w zimie). Dziecko nie powinno także jeść zimą na dworze.

Na spękane usta malucha można stosować kosmetyki ochronne, również pomadki nawilżające. Najlepsze będą w tej sytuacji produkty z witaminą A i E lub naturalne maseczki na usta na bazie miodu. Oczywiście krem/pomadkę ochronną (polecaną na zimę, czyli bez dodatku wody) należy stosować przed wyjściem na dwór.

Trzeba też dbać, by dziecko piło odpowiednią ilość wody, aby jego organizm był nawodniony. Z kolei w domu można rozważyć używanie nawilżacza powietrza i unikać przegrzewania pomieszczeń.

 

Popękane, suche usta nie wyglądają zbyt ładnie. Jednak czy powinny niepokoić? Czy wskazują na nieprawidłowości? Mogą być na przykład symptomem choroby? Czy raczej nie ma powodu do niepokoju? Przeczytaj – co oznaczają suche usta u dziecka?

Czytaj więcej: https://www.sosrodzice.pl/na-co-moga-wskazywac-suche-usta-u-dziecka/
Popękane, suche usta nie wyglądają zbyt ładnie. Jednak czy powinny niepokoić? Czy wskazują na nieprawidłowości? Mogą być na przykład symptomem choroby? Czy raczej nie ma powodu do niepokoju? Przeczytaj – co oznaczają suche usta u dziecka?

Czytaj więcej: https://www.sosrodzice.pl/na-co-moga-wskazywac-suche-usta-u-dziecka/
Na co mogą wskazywać suche usta u dziecka? komentarzy: 0 Popękane, suche usta nie wyglądają zbyt ładnie. Jednak czy powinny niepokoić? Czy wskazują na nieprawidłowości? Mogą być na przykład symptomem choroby? Czy raczej nie ma powodu do niepokoju? Przeczytaj – co oznaczają suche usta u dziecka? Suche usta u dziecka – co oznaczają? Suche usta u dziecka bardzo rzadko są objawem chorobowym, czy sygnałem niedoborów witaminowych. Najczęściej wynikają z niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz są efektem oblizywania warg na świeżym powietrzu. Dzieci, zwłaszcza małe, często na zewnątrz, również przy niskich temperaturach, wystawiają język, oblizują usta. Nierzadko coś jedzą, a to sprzyja problemowi. Usta stają się suche, podrażnione, chropowate i popękane. Gdy dziecko jeszcze zagryza wargi i odrywa skórki, na ustach może dojść do uszkodzeń, a nawet krwawień. To z kolei może być bolesne i wydłużać proces wygładzania ust.

Czytaj więcej: https://www.sosrodzice.pl/na-co-moga-wskazywac-suche-usta-u-dziecka/
Popękane, suche usta nie wyglądają zbyt ładnie. Jednak czy powinny niepokoić? Czy wskazują na nieprawidłowości? Mogą być na przykład symptomem choroby? Czy raczej nie ma powodu do niepokoju? Przeczytaj – co oznaczają suche usta u dziecka?

Czytaj więcej: https://www.sosrodzice.pl/na-co-moga-wskazywac-suche-usta-u-dziecka/
Na co mogą wskazywać suche usta u dziecka? komentarzy: 0 Popękane, suche usta nie wyglądają zbyt ładnie. Jednak czy powinny niepokoić? Czy wskazują na nieprawidłowości? Mogą być na przykład symptomem choroby? Czy raczej nie ma powodu do niepokoju? Przeczytaj – co oznaczają suche usta u dziecka? Suche usta u dziecka – co oznaczają? Suche usta u dziecka bardzo rzadko są objawem chorobowym, czy sygnałem niedoborów witaminowych. Najczęściej wynikają z niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz są efektem oblizywania warg na świeżym powietrzu. Dzieci, zwłaszcza małe, często na zewnątrz, również przy niskich temperaturach, wystawiają język, oblizują usta. Nierzadko coś jedzą, a to sprzyja problemowi. Usta stają się suche, podrażnione, chropowate i popękane. Gdy dziecko jeszcze zagryza wargi i odrywa skórki, na ustach może dojść do uszkodzeń, a nawet krwawień. To z kolei może być bolesne i wydłużać proces wygładzania ust. 00:00 % Buffered 00:48 / 09:10 Copy video url Play / Pause Mute / Unmute Report a problem Language Share Vidverto Player suche usta u dziecka Suche usta u dziecka zimą Pękaniu ust u dziecka sprzyja głównie sezon zimowy, kiedy temperatura spada, wilgotność jest niska, co powoduje utratę wody w naskórku. Następnie dochodzi do osłabienia powierzchni skóry, która staje się podatna na uszkodzenia. Usta pękają, stają się chropowate i suche. A może są inne powody? Rzadziej suche usta są spowodowane odwodnieniem i niedożywieniem. Niestety zimą wiele dzieci zapomina o piciu, dlatego warto im o tym przypominać. Problem z suchymi ustami przy prawidłowym nawodnieniu może się po prostu skończyć. Popękane usta mogą być także spowodowane alergią. Nierzadko właśnie w ten sposób dzieci reagują na używane kosmetyki. Warto przyjrzeć się temu i ocenić ewentualne ryzyko. Inny powód? Problemem może być także niedobór witaminy A, E i żelaza. Popękane usta. Jak temu zapobiec? uwrażliwić dziecko, żeby nie oblizywało ust poza domem, zwracać uwagę, żeby dziecko nie wystawiało języka na zewnątrz, dziecko nie powinno także jeść zimą na dworze, stosować kosmetyki ochronne na usta, zwłaszcza pomadki ochronne dbaj o to, by dziecko piło w domu odpowiednią ilość wody, w domu można rozważyć używanie nawilżacza powietrza, unikać przegrzewania pomieszczeń. Co stosować na popękane usta? Na suche usta u dziecka najlepsze będą: maść z witaminą A i E, można stosować naturalne maseczki na usta na bazie miodu, przed wyjściem na zewnątrz stosować krem/pomadkę ochronną – polecaną na zimę (bez dodatku wody). I to tyle :)

Czytaj więcej: https://www.sosrodzice.pl/na-co-moga-wskazywac-suche-usta-u-dziecka/
Na co mogą wskazywać suche usta u dziecka? komentarzy: 0 Popękane, suche usta nie wyglądają zbyt ładnie. Jednak czy powinny niepokoić? Czy wskazują na nieprawidłowości? Mogą być na przykład symptomem choroby? Czy raczej nie ma powodu do niepokoju? Przeczytaj – co oznaczają suche usta u dziecka? Suche usta u dziecka – co oznaczają? Suche usta u dziecka bardzo rzadko są objawem chorobowym, czy sygnałem niedoborów witaminowych. Najczęściej wynikają z niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz są efektem oblizywania warg na świeżym powietrzu. Dzieci, zwłaszcza małe, często na zewnątrz, również przy niskich temperaturach, wystawiają język, oblizują usta. Nierzadko coś jedzą, a to sprzyja problemowi. Usta stają się suche, podrażnione, chropowate i popękane. Gdy dziecko jeszcze zagryza wargi i odrywa skórki, na ustach może dojść do uszkodzeń, a nawet krwawień. To z kolei może być bolesne i wydłużać proces wygładzania ust. 00:00 % Buffered 00:48 / 09:10 Copy video url Play / Pause Mute / Unmute Report a problem Language Share Vidverto Player suche usta u dziecka Suche usta u dziecka zimą Pękaniu ust u dziecka sprzyja głównie sezon zimowy, kiedy temperatura spada, wilgotność jest niska, co powoduje utratę wody w naskórku. Następnie dochodzi do osłabienia powierzchni skóry, która staje się podatna na uszkodzenia. Usta pękają, stają się chropowate i suche. A może są inne powody? Rzadziej suche usta są spowodowane odwodnieniem i niedożywieniem. Niestety zimą wiele dzieci zapomina o piciu, dlatego warto im o tym przypominać. Problem z suchymi ustami przy prawidłowym nawodnieniu może się po prostu skończyć. Popękane usta mogą być także spowodowane alergią. Nierzadko właśnie w ten sposób dzieci reagują na używane kosmetyki. Warto przyjrzeć się temu i ocenić ewentualne ryzyko. Inny powód? Problemem może być także niedobór witaminy A, E i żelaza. Popękane usta. Jak temu zapobiec? uwrażliwić dziecko, żeby nie oblizywało ust poza domem, zwracać uwagę, żeby dziecko nie wystawiało języka na zewnątrz, dziecko nie powinno także jeść zimą na dworze, stosować kosmetyki ochronne na usta, zwłaszcza pomadki ochronne dbaj o to, by dziecko piło w domu odpowiednią ilość wody, w domu można rozważyć używanie nawilżacza powietrza, unikać przegrzewania pomieszczeń. Co stosować na popękane usta? Na suche usta u dziecka najlepsze będą: maść z witaminą A i E, można stosować naturalne maseczki na usta na bazie miodu, przed wyjściem na zewnątrz stosować krem/pomadkę ochronną – polecaną na zimę (bez dodatku wody). I to tyle :)

Czytaj więcej: https://www.sosrodzice.pl/na-co-moga-wskazywac-suche-usta-u-dziecka/

Komentarze