Zabawy paluszkowe dla najmłodszych - w domu i na terapii

Głaskanie dziecka w połączeniu z wierszykiem to wspaniała zabawa dla najmłodszych. Dzieciom wiele radości sprawiają dziwaczne wyrażenia, zaskakujące rozwiązania i śmieszne historyjki, a także bliskość z rodzicem. Zabawa połączona ze słowami/wierszykiem stymuluje dodatkowo rozwój mowy, wzbogaca zakres słownictwa, kształtuje prozodię i zachęca malucha do wyrażania własnych myśli oraz uczuć. Jest nieoceniona również podczas terapii logopedycznej, np. u dzieci z ORM lub afazją. Poniższe zabawy paluszkowe Głaszczące paluszki i Kanapka to także delikatne głaskanie i masażyk wspierające rozwój układu nerwowego i hormonalnego malucha, wzbogacające świat jego odczuć oraz emocji. Rozwijają ponadto wyobraźnię.

Zabawny wierszyk z masażykiem to dobry sposób na zacieśnianie więzi z dzieckiem i chwilę wspólnej zabawy oraz bliskości.

Wiek: od 1 roku życia
 
Magia tej zabawy tkwi w palcach rodzica odgrywających cudowne przedstawienie przed maluchem. Można puścić wodze fantazji i stworzyć ze swoich palców kolorowe ludziki lub założyć na nie pacynki.
Malutcy aktorzy zatrudnieni przez rodzica postępują zgodnie ze słowami wierszyka:

Głaszczące paluszki

Wiatr wieje lekko —
to my głaszczemy dziecko.
„Ja głaszczę czółko!” — mówi najmniejszy paluszek.
„Ja głaszczę nosek!” — mówi najładniejszy paluszek.
„Ja głaszczę policzki!” — mówi najdłuższy paluszek.
„Ja głaszczę podbródek!” — mówi najmądrzejszy paluszek.
„Ja głaszczę usta!” — powiedział najgrubszy ze wszystkich.
 
Taka zabawa pomaga wzmocnić więź między rodzicem a dzieckiem, posiada także działanie terapeutyczne przy rehabilitacji wcześniaków czy masażu logopedycznym niemowląt. Będzie odpowiednia także w przypadku dzieci potrzebujących odwrażliwienia receptorów czuciowych twarzy.
 

Kanapka (K. Sąsiadek) — wierszyk z masażykiem


Wspaniała zabawa dla dzieci w każdym wieku. Masażyk na pleckach połączony z wierszykiem o robieniu kanapki wspiera rozwój układu nerwowego i hormonalnego malucha, wzbogacając świat jego odczuć oraz emocji. Rymowanka kształtuje poczucie rytmu, a także zachęca malucha do posługiwania się mową. Treść wierszyka utrwala ponadto związki przyczynowe w dziecięcym postrzeganiu świata oraz pozwala opanować pewną sekwencję działania.

Wiek: od 12 m.ż.


Wstępem do zabawy jest posadzenie dziecka przed sobą plecami do nas, aby można było po tych plecach swobodnie „rysować”. Do masażyku kanapkowego wykorzystano wiersz K. Sąsiadek:

 

Najpierw chleb pokroję,

(uderzamy lekko kantem obu dłoni po plecach dziecka)

Potem posmaruję.

(głaszczemy plecy dziecka całą powierzchnią dłoni)

Na to ser położę.

(przykładamy wiele razy na krótko płaskie dłonie do pleców)

Pomidora dołożę.

(rysujemy małe kółka na plecach)

I posolę, i popieprzę.

(dotykamy delikatnie pleców, przebiegając po nich opuszkami palców)

Żeby wszystko było lepsze.

(masujemy koliście)

Już nie powiem ani słowa,

(rysujemy X na plecach dziecka)

bo kanapka jest gotowa.

(robimy wielkie „aaaaam”, chwytamy dziecko i oczywiście... „zjadamy”!)

 

Wiele radości i śmiechu gwarantowane! Wbrew pozorom nie jest to zabawa na raz... Warto też zachęcić dziecko do odegrania roli robiącego kanapkę.

 
 

Inspirowane:

Nitsch C., Hüther G., Wspieranie rozwoju dziecka, Wydawnictwo Olesiejuk 2011, s. 167.

Komentarze