Płynie rzeczka - masażyk na pleckach

Głaskanie i masażyk dziecka w połączeniu z wierszykiem to wspaniała zabawa od najmłodszych lat. Wspiera ona rozwój układu nerwowego i hormonalnego malucha, wzbogacając świat jego odczuć oraz emocji. Zabawa ze słowami dodatkowo stymuluje rozwój mowy, wzbogaca słownictwo i zachęca malucha do wyrażania własnych myśli oraz uczuć. Wierszyk-masażyk o rzeczce doskonale nadaje się do tego — posiada zabawne połączenia słów i gestów i szybko wpadający w ucho. To także doskonałe narzędzie terapeutyczne (ORM, afazja, SI) oraz domowe wsparcie terapii logopedycznej.

Należy przy tym pamiętać, iż w masażykach najważniejsze nie jest samo stukanie w plecy dziecka, idealnie jak w instrukcji, ale swobodna zabawa i komunikacja z maluszkiem poprzez dotyk, w którą rodzice mogą wprowadzać dowolne modyfikacje. Ważne jest, aby ćwiczenia wykonywać delikatnie i aby obu stronom sprawiało to radość.

Wiek: od 8 m.ż.

Wstępem do zabawy jest ułożenie dziecka na brzuszku i odkrycie mu plecków (oczywiście można w niektórych sytuacjach masować przez ubranko, ale to już nie ten sam efekt). Świetnym momentem może być wieczorne przebieranie w piżamkę lub poranne ubieranie na dzień. Odpowiednim czasem na tego typu zabawy może się również okazać wylegiwanie na plaży. Okazji zapewne pojawi się wiele...

Płynie rzeczka - wierszyk z masażykiem

 

Tutaj płynie sobie rzeczka.

(Na plecach kantem dłoni wykonujemy ruch falisto-posuwisty lub palcami rysujemy wężyka wzdłuż kręgosłupa)

Tutaj świecą dwa słoneczka.

(Palcami rysujemy słoneczka na obu łopatkach)

Przeszła pani na szpileczkach.

(Opuszkami palców wskazującego i środkowego stukamy w plecki, imitując idącego człowieka)

Wtem przemknęła szczypaweczka.

(Delikatnie szczypiemy skórę na plecach dziecka, wędrując przez nie na skos)

Przeszło stado słoni.

(Stukamy powoli zaciśniętymi pięściami lub środkową częścią zgiętych palców wskazujących,
posuwając się na plecach z dołu do góry)

Przebiegło stado koni.

(Jak wyżej, ale w drugą stronę z góry na dół, naśladując tętent koni)

Popadał drobny deszczyk.

(Opuszkami wszystkich palców stukamy leciutko w plecki)

Czy przeszedł cię dreszczyk?

(Szczypiemy/Smyramy delikatnie w kark lub w bok pleców dziecka)

 
 
Taka zabawa pomaga wzmocnić więź między rodzicem a dzieckiem, odprężając — przeciwdziała agresji, posiada także działanie terapeutyczne przy rehabilitacji wcześniaków oraz dzieci potrzebujących odwrażliwienia receptorów czuciowych. Ponadto dotyk, delikatne uciskanie, pieszczotliwe szczypanie i łaskotanie w połączeniu ze słowem rymowanego wierszyka sprawiają, iż dziecko relaksuje się, wycisza i chętnie korzysta z tej formy odpoczynku.
 
 
 
 

Komentarze