"Jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-13 lat" Natalia Minge, Krzysztof Minge

Autorzy bestselerów Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? oraz Rodzicielstwo bliskości przygotowali kolejny niezbędnik dla rodziców, w którym prezentują pomysły i wskazówki ułatwiające naukę oraz zdobywanie samodzielności dzieciom w wieku wczesnoszkolnym i na drugim etapie edukacji. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich zagubionych bądź zdezorientowanych we współczesnych poradach i "głosach rozsądku" dotyczących wychowywania, stymulowania i wspierania rozwoju dzieci.

Natalia i Krzysztof Minge wiele uwagi poświęcają rzeczowej analizie poruszanych zagadnień. Swoje uwagi popierają wynikami badań. Prezentują nie tylko minusy, ale i plusy różnych metod wychowywania i oddziaływania na najmłodszych. Jakie zagadnienia znajdują się w książce? W czym pomoże ta lektura?




Twoje dziecko zaczyna naukę w szkole i chcesz je zachęcić do zdobywania wiedzy? szukasz pomysłów, jak wypełnić jego wolny czas i rozwijać talenty?
Dzięki książce stworzysz dziecku warunki do efektywnej nauki, zorganizujesz zajęcia dodatkowe oraz wybierzesz odpowiednią szkołę (metodę edukacji).

Autorzy, Natalia i Krzysztof Minge, to psychologowie z długoletnim stażem i doświadczeniem. Ich zainteresowania skupiają się wokół rodzicielstwa bliskości i efektywnego wspomagania rozwoju dzieci.

Poradnik Jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-13 lat to według wydawcy:

  • podpowiedź, jak sprawić, by nauka stała się wspaniałą zabawą nie tylko dla dziecka, ale też rodzica;
  • wskazówki, jak budować samodzielność i odpowiedzialność dziecka;
  • przegląd technik uczenia się rozwijających pamięć, doskonalących umiejętności szybkiego czytania i pomagających osiągać lepsze wyniki w szkole (nie dla samem nauki, rodziców czy nauczycieli);
  • wskazówki, jak uczyć dziecko radzenia sobie w trudnych sytuacjach społecznych (kontaktach z rodziną, rówieśnikami, nauczycielami itp.).

 

O czym przeczytamy w książce Natalii i Krzysztofa Minge

Przede wszystkim autorzy rozpoczynają od zaprezentowania różnych, dostępnych również w Polsce form nauczania. Nie wartościują żadnej, ale rzeczowo omawiają. Warto sięgnąć do ich opracowania, aby później zgłębić wybraną metodę u źródeł. Ważne, by wiedzieć, iż istnieje wybór i można dostosować sposób nauczania do potrzeb, wizji, własnych wartości oraz możliwości i zainteresowań dziecka.

Dalej zaprezentowane są mity, problemy oraz wyzwania dotyczące kształcenia współcześnie. Autorzy omawiają rozpraszacze oraz wspomagacze uczenia się. Jednoznacznie rozprawiają się z mitem dzieci wieloprocesorowych, ukazując konsekwencje takiego podejścia na rozwój młodego pokolenia. Analizują też różne podejścia do zajęć dodatkowych, sugerując, kiedy naprawdę są one potrzebne, a kiedy wyrządzają krzywdę.

Bardzo ważnym tematem poruszanym w poradniku jest sam proces uczenia się. Autorzy rzeczowo wyjaśniają:
  • dlaczego dziecko się uczy i czemu w ogóle chce się uczyć?
  • co sprawia, że chętniej zdobywa wiedzę?
  • jak zmotywować je skutecznie do nauki, gdy pojawiają się problemy?
  • jak przekazać dziecku odpowiedzialność za naukę?
  • jakie są biorytmy?
  • jak wygląda nauka oparta na zmysłach?
Oprócz tego w trzecim rozdziale znajduje się naukowe wyjaśnienie nieskuteczności kar, nagród i... pochwał. Autorzy bardzo dokładnie omawiają, jakie pochwały mają sens i jak chwalić, aby nie przesadzić w żadną stronę.

Sporo miejsca poświęcone zostało także złym nawykom, z jakimi zmagają się dzieci, m.in. w kwestii organizacji, odżywiania, aktywności fizycznej, koncentracji, stresu.

 

Dla kogo ten poradnik?

Książka Jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-13 lat? to pozycja dla wszystkich współczesnych rodziców, ponieważ każdy w pewnym momencie czuje się zagubiony. Szczególnie w kwestii edukacji i wspierania rozwoju. Dostępność możliwości oraz uwikłanie w tradycyjny model szkoły często wprowadzają zamęt, przez który nie wiadomo, jak podejść do kwestii nauki inaczej niż jak do przykrego obowiązku.

Jeśli zatem pragniesz świadomie kierować edukacją swojego dziecka i wspomóc go w procesie zdobywania wiedzy, koniecznie przeczytaj książkę Natalii i Krzysztofa Minge! To prawdziwe i bardzo przystępnie opracowane kompendium dla rodziców.



Komentarze