sobota, 10 lutego 2018

"Czy moje dziecko mówi poprawnie", Katarzyna Wnukowska - recenzja

Poradnik logopedyczny Katarzyny Wnukowskiej to przystępna pozycja dla rodziców zaniepokojonych rozwojem mowy swego dziecka.
Książeczka nie jest obszerna, zaledwie 70 stron tekstu uporządkowanego w przejrzysty sposób. Znajdują się w niej odpowiedzi na wiele istotnych pytań, np.:

  • Kiedy dziecko powinno zacząć mówić?
  • Dlaczego jedne dzieci zaczynają wypowiadać słowa wcześniej, a inne później?
  • Czy powtarzanie przez dziecko „ma-ma-ma”, „da-da-da”, „ba-ba-ba” to już mowa?
  • Czy brak gaworzenia u rocznego dziecka to sygnał alarmowy skłaniający do wizyty u specjalisty?
  • Czy zawsze należy się niepokoić, gdy dziecko nie mówi jeszcze pełnymi zdaniami, a jego rówieśnicy już to potrafią?
  • Czy 4-latek może jeszcze seplenić?
  • Czy nieprawidłowa wymowa głoski r u 6-latka powinna być korygowana, czy poprawi się sama?

Tego typu wątpliwości dotykają niejednego rodzica. Autorka trafnie i z humorem odnosi się do tego:
(...) zatroskani rodzice często słyszą od cioci czy sąsiadki kilka „pewnych prawd”, które mogą uśpić ich czujność lub przeciwnie - wywołać panikę. W gabinecie logopedycznym zdarzało mi się usłyszeć na przykład, że dzieci, które nie zaczną mówić do 2. roku życia, są upośledzone umysłowo lub że rozwój mowy człowieka zależny jest od jego znaku zodiaku, a nawet że dzieci, u których mowa pojawia się z opóźnieniem, są ponadprzeciętnie inteligentne.
Tego typu twierdzenia mogą jedynie wyrządzić krzywdę dziecku i jego rodzicom, gdyż powodują lekceważenie niepokojących symptomów w rozwoju dziecka, rozbudzają wygórowane oczekiwania wobec jego poziomu intelektualnego czy też nadają etykietę malcowi, który po prostu wolniej się rozwija.
Autorka zwięźle prezentuje kolejne etapy rozwoju mowy i towarzyszące im problemy. Prowadzi rodzica przez świat dziecka, podpowiadając, w których momentach i jak najlepiej można wspierać rozwój malca. Omawia większość wad wymowy wieku dziecięcego i podpowiada, jak w domu wspierać rozwój mowy.
W książeczce znajduje się także słowniczek logopedyczny oraz krótkie wprowadzenie do zawodu logopedy z podziałem na specjalizacje.

Książkę Czy moje dziecko mówi poprawnie. Poradnik logopedyczny Katarzyny Wnukowskiej mogę polecić każdemu rodzicowi. Warto się z nią zapoznać przed pójściem do specjalisty. Publikacja kosztuje naprawdę niewiele, wygląda jak broszura, a napisana jest w przystępny sposób. Ta książeczka rozwieje wszelkie wątpliwości związane z rozwojem mowy dziecka i nie tylko z tym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz