Gry w procesie stymulacji rozwoju umysłowego dziecka

Stymulacja umysłu dziecka i jego rozwój fizyczny rozpoczynają się w pierwszych latach jego życia. Warto już wtedy wspierać malucha. W nieco starszym wieku można dodatkowo wykorzystywać dostępne na rynku pomoce edukacyjne. 


Gry edukacyjne zapewniają dzieciom w każdym wieku dawkę rozrywki oraz wiedzy na dany temat. Sklep z grami jest miejscem, gdzie każdy rodzic znajdzie coś odpowiedniego dla swojej pociechy. Tego typu gry mogą mieć różną formę, mogą to być gry planszowe, quizy, kalambury, gry muzyczne, ruchowe itd. Dzięki tego typu pomocom edukacyjnym dzieci pogłębiają chęć do zdobywania wiedzy, co ma istotny wpływ na ich późniejszy stosunek do nauki. Gry edukacyjne mogą być obszerne tematycznie lub związane z jedną dziedziną, jednak zawsze wpływają na kreatywność i wzmagają zainteresowanie konkretnym tematem. Zdobywanie pewnej wiedzy już od najmłodszych lat,pozwoli dzieciom wykreować sobie pewien tok myślenia na temat swoich zainteresowań i pasji, które poważnie mogą wpływać na późniejszy rozwój i życie. Tego typu gry są ponadto idealnym zajęciem na pochmurne dni i nie tylko.
Gry edukacyjne uczą dzieci myślenia i rozwijają wyobraźnię. Odpowiednio dobrane do wieku, pozwalają kształtować odpowiednie cechy (m.in. logiczne i strategiczne myślenie). Na rynku jest wiele gier, w których może brać udział cała rodzina, co jest wspaniałą formą spędzania czasu razem. Wiele gier łączy w sobie także różnego rodzaju elementy, tak by zaangażować cały umysł, takie gry powinny wzmacniać zainteresowanie wokół: języka, matematyki i logiki, wizualizacji i przestrzeni, muzyki, refleksji, ruchu, przyrody itd. 
Każde dziecko jest inne, dlatego przed wyborem odpowiedniej gry, dobrze ustalić z nim, czego oczekuje, ponieważ wpajanie wiedzy na siłę o danym temacie, może wpłynąć na dziecko negatywnie i tylko je zniechęcić do dalszej nauki. 
Gry edukacyjne są coraz częściej wykorzystywane również przez nauczycieli oraz terapeutów jako pomoce dydaktyczne. Dzięki możliwości nauki w domu tą metodą dzieci są mniej zestresowane.

Autor: Selena86  

 

Komentarze